Wyniki

Znaleziono 5 wyników wyszukiwania hasła: deficyt budżetowy

Mirosław Czekaj (2019/2, Artykuły, s. 207)

Koncepcja skonsolidowanego wieloletniego limitu zobowiązań finansowych jednostek samorządu terytorialnego

Celem artykułu było podjęcie próby zintegrowanego podejścia do problematyki rozwoju jednostek samorządu terytorialnego (JST) w aspekcie zadłużenia w sposób łączący dwie perspektywy: budżetową oraz bilansową. Opierając się na dokonanym przeglądzie literatury, wskazano, że deficyt budżetowy JST może być wyższy niż faktycznie wykazywany z uwagi na mechanizm pozabudżetowego finansowania zadań (...)


Piotr Ptak (2016/4, Miscellanea, s. 607)

Warunki fiskalne wyjścia z długów w Europie

Kryzys zadłużenia w strefie euro postawił na porządku dziennym sprawę przywrócenia równowagi w finansach publicznych krajów najbardziej zadłużonych, co mogłoby dopomóc im w odzyskaniu zdolności do zaciągania dalszych kredytów na rynku finansowym. Nie będzie to jednak zadanie łatwe z uwagi na słabą koniunkturę w większości krajów UE, a zwłaszcza w strefie euro. Próby przyspieszenia wzrostu (...)


Michał Brzozowski, Joanna Siwińska-Gorzelak (2013/5, Artykuły, s. 669)

Fiscal Imbalances, Fiscal Rules and Sovereign Bond Yields (Nierównowaga budżetowa, reguły fiskalne i rentowność obligacji państwowych)

Wpływ deficytów budżetowych na rentowność obligacji państwowych to problem, który przyciąga uwagę zarówno badaczy, jak i polityków. Chociaż wyniki różnych badań na ten temat są zróżnicowane, większość ostatnich analiz wskazuje, że rosnące deficyty budżetowe zwiększają rentowność obligacji. Kwestią, której poświęcono mniej uwagi jest wpływ nierównowagi budżetowej na rentowność obligacji w (...)


Piotr Misztal (2011/2, Artykuły, s. 183)

Współzależności między deficytem budżetowym i deficytem bilansu obrotów bieżących w Polsce w latach 1999–2009

Podstawowym celem artykułu jest analiza teoretyczna i empiryczna związków przyczynowo-skutkowych między deficytem budżetowym oraz deficytem bilansu obrotów bieżących w Polsce w okresie 1999-2009. W tym celu wykorzystano metodę badawczą opartą na studiach literaturowych z zakresu międzynarodowych stosunków gospodarczych i finansów międzynarodowych oraz metody ekonometryczne (model wektorowej (...)


Marcin Krawczyk (2009/5, Artykuły, s. 559)

Deficyt budżetu państwa i aktywność gospodarcza

Polityka fiskalna, która jest prowadzona za pomocą deficytu budżetowego budzi emocje, bo zdanie ekonomistów na jej temat jest podzielone. Ekonomiści dyskutują o tym, czy zwiększenie deficytu przyczyni się do pobudzenia aktywności gospodarczej.
Deficyt może powstać w wyniku zwiększenia zakupów państwa. Dyskusja toczy się wokół tego, czy zmiany wielkości zatrudnienia, produkcji oraz cen będą (...)




....